Maska natyrale shtëpiake për flokë

fredoDecember 31, 2018


Flokët  janë zbukurim i çdo femre. Pa dallim të ngjyrës, gjatësisë, volumit ose formës, flokët janë pjesë e pazavendësueshmë e bukurisë femrore.

Nuk ka femër e cila nuk dëshiron flokë të bukura të ndritshme, të cilat do të tërheqin vëmendjen, njejtë si në reklama. Por, me qëllim që të arrijnë këtë efekt, femrat shpesh dëmtojnë flokun. Tharësja e flokëve e përdorur jashtë mase, presa si dhe produktet tjera kozmetikore, jo vetëm që bëjnë që flokët të duken të thara por e bëjnë atë pa jëtë, të egër dhe pa shkëlqim.

Përveq përdorimit të shamponit dhe regjeneratorit, si pjesë e mirmbajtjes së flokëve, duhet të praktikoni edhe: zbatimin e këshillave të flokëve prej faktorëve negativ si nxehtësia dhe kemikale e forta, shkurtimi i regullt dhe ,,ushqyerjen” e flokëve. Flokët mund t’i ushqeni në dy mënyra: të mbrendshme përmes ushqimit të cilin e konsumoni mbrenda ditës dhe të jashtme, përmes maskave për flokë.

Maskat janë mënyr e shpëjtë dhe efikase për ta potencuar bukurinë e flokëve tuaja. Prandaj maskat shtëpiake për flokë, janë më të mirat për shkak se janë natyrale dhe janë të lira.Më poshtë i keni disa maska të cilat i revitalizojnë flokët dhe ju japin shkëlqim dhe fortësi.

PËR FLOKË TË  THATA DHE TË DËMTUARA

Maskë hynore nga mjalti dhe qumshti

 • 1 banane e pjekur
 • 5-6 pika vaj bajameje
 • ½ gotë qumsht
 • 1 lugë mjaltë

Shtypeni bananen dhe në të shtoni vajin e bajameve. Ngroheni pak qumshtin, aq sa të mund të tretet mjalta në të. Qumshtin me mjaltë përzieni me bananen e shtypur.Vendoseni maskën e pregaditur në flokë. Fillimisht bëni masazh rrënjët, pastaj pjesën tjetër të flokëve. Lereni që të reagoj 20-30 minuta. Në fund lani flokët me shampon.

Maskë revitalizuese me avokado dhe majonez

 • 1 avokado
 • ½ gotë majonez
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 2 lugë mjaltë

Shtypeni avokadon, pastaj shtojeni majonezin, vajin dhe mjaltin dhe perzijeni deri sa të fitoni një përbërje homogjene. Vendoseni maskën në flokë dhe bëni masazh 2 minuta. Pastaj vendosni kapelë najloni dhe lëreni që të reagojë 20 minuta. Shpërlajeni më uje të vakët dhe shampon nga kamomila.

PËR FLOKË TË YNDYRSHME

Maskë e tharët për flok të shëndritshme

 • 1/3 gotë uthull molle
 • 1 lugë mjalt
 • 10 pika vaj lavande
 • lëngu i një limoni

Përzieni produktet e lartë përmendura deri sa të tretet mjalta. I lagni flokët dhe i fshini me peshqir, pastaj vendoseni maskën në rrënjë të flokëve, dhe shpërndajeni teposhtë. Lereni të veprojë 20 minuta pastaj lani flokët me shampon.

Maskë prej mollave për zbutjen e flokëve

 • 1 mollë e grimcuar imët
 • 2 lugë uthull molle
 • 2 lugë lëng limoni

Në mollën e grimcuar shtojeni uthullën dhe lëngun e limonit dhe përzijeni. Vendoseni përbërjen në rrënjë të flokëve dhe bëni masazhë disa minuta pastaj lëreni të veprojë 30 minuta. Ne fund lani flokët  me ujë të vakët dhe me shampon.

Këshillë: është e rekomanduar që majonezi dhe avokado të përdoren për flokë të thata deri te ato normale ndërsa uthulla e mollës, glina dhe vezët për flokë të yndyrshme.Source link