Band of Brothers

Band of Brothers

Sep. 09, 2001
Vleresimi juaj 0
0 0 votes
loading...

Seasons and episodes

1Season 1 Sep. 09, 2001

Creator

Kasta

Damian Lewis isRichard D. Winters
Richard D. Winters
Ron Livingston isLewis Nixon
Lewis Nixon
Donnie Wahlberg isC. Carwood Lipton
C. Carwood Lipton
Matthew Settle isRonald Speirs
Ronald Speirs
Scott Grimes isDonald Malarkey
Donald Malarkey
Eion Bailey isDavid Kenyon Webster
David Kenyon Webster
Shane Taylor isEugene Roe
Eugene Roe
Ross McCall isJoseph Liebgott
Joseph Liebgott

Video trailer

Përmbledhja

Drawn from interviews with survivors of Easy Company, as well as their journals and letters, Band of Brothers chronicles the experiences of these men from paratrooper training in Georgia through the end of the war. As an elite rifle company parachuting into Normandy early on D-Day morning, participants in the Battle of the Bulge, and witness to the horrors of war, the men of Easy knew extraordinary bravery and extraordinary fear – and became the stuff of legend. Based on Stephen E. Ambrose’s acclaimed book of the same name.

Shqip :

I tërhequr nga intervistat me të mbijetuarit e Easy Company, si dhe revistat dhe letrat e tyre, Band of Brothers kronikojnë përvojat e këtyre burrave nga trajnimi i parajsës në Gjeorgji deri në fund të luftës. Si një kompani elitë pushkëje që parashikoi në Normandinë herët në mëngjesin e D-së, pjesëmarrësit në betejën e Bulge dhe dëshmitë për tmerret e luftës, burrat e Easy dinte trimëri të jashtëzakonshme dhe frikë të jashtëzakonshme – dhe u bënë gjëra të legjendës. Bazuar në librin e mirënjohur Stephen E. Ambrose me të njëjtin emër.

Band of Brothers
Band of Brothers
Band of Brothers
Band of Brothers
Band of Brothers
Band of Brothers
Band of Brothers
Band of Brothers
Band of Brothers
Band of Brothers
Titulli origjinal Band of Brothers
Vleresimi i TMDb 8.2 1,243 votes
First air date Sep. 09, 2001
Last air date Nov. 04, 2001
Seasons 1
Episodes 10
Average Duration 60 minutes

Tituj të ngjashme

Suburra: Blood on Rome
The Walking Dead
The Flash
Supergirl
5 Yjet
Into the Badlands
Marvel’s Agent Carter
Camelot
Dark
Westworld
Kingdom 2019
Luke Cage